– Vi stod på plats 69 i kön och tänkte att det nog inte var någon chans på någon av de elva lägenheterna i Strandskolan. Men vi stod kvar och sedan gick det fort efter sommaren. Vi fick en tvåa. Att flytta hit är ett lyft!

Lars-Åke Jansson är full av positiv energi, när han berättar om den planerade flytten till Strandskolan mitt i centrala Lindesberg. Han säger att han och hans fru från början följt turerna med omvandlingen av Strandskolan till hyresrätter – t ex när de flyglar, som man planerade att bygga till, försvann ur bilden, eftersom de skymde utsikten. Deras tvåa vetter mot Kungsgatan, men de har sjöutsikt från balkongen på gaveln.
– Vi stod i kö för en trea egentligen, men där var kön längre. När vi fick sista chansen till den här tvåan, så tog vi den omedelbart och vi tänker inte byta. Vi är helnöjda säger Lars-Åke Jansson.
De fick nycklarna i mitten av oktober och har betalat hyra sedan tillträdet – men de har inte flyttat in än. Det gör de först i slutet av februari (”mäklaren skojade om att vi har tre boenden i en tid när det saknas bostäder”, berättar Lars-Åke). De har sålt villan i Vintrosa där de bott runt 30 år. Bytet av bostadsort ska också klaffa ihop med tiden, när yngsta barnet flyttar hemifrån.
– Vi har planerat det här i minsta detalj, säger Lars-Åke Jansson. Vi har trivts bra i Vintrosa, men känner nu att vi inte alltid hinner med att ta hand om hus och trädgård med vårt resande. Så har vi ju vårt sommarhus i Ramsberg, där vi är på helgerna.
Han har sitt arbete på Svensk StorköksService – regionkontoret i Örebro – men i arbetet som regionansvarig reser han ofta runt i halva Sverige och kan också åka till jobbet lika bra från Lindesberg. Hans fru jobbar i Lindesberg och nu slipper hon pendla de fem milen enkel resa varje dag från hemmet. Hon har tio år kvar av den yrkesverksamma delen av sitt liv och därför blir det skönt att slippa arbetspendlingen.
Han kommer från Bergslagen från början, men Ramsberg var nytt för familjen. Lindesberg är bekant sedan tidigare och Lars-Åke Jansson kallar stan för ”en bergslagsidyll”. Paret Jansson tycker att lägenheten är utomordentlig med högt i tak, tjocka väggar och fina ekparkettgolv. De hade tittat runt efter andra ställen att bo på, men hittade inget riktigt passande. De lämnar ju en tiptop-villa och hade ingen brådska med det, utan ville vänta in något som de verkligen gillar.
– Det här är det bästa läget i Lindesberg, när det gäller hyresrätt. Vid Strandpromenaden och med tillgång till affärer, säger Lars-Åke Jansson. Det är helt i vårt tycke och vi tvekade inte på något sätt utan svarade på erbjudande med vändande mejl.
Läs del 1 i artikelserien här
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.