Mittemot Frosths och Gencos, vill kommunen bygga bostäder på den s k "Teliatomten". Bild: ROOF ARKITEKTER
Mer liv och rörelse i söder – om kommunen får bygga bostäder
Det kommunala fastighetsbolaget vill bygga bostäder i Rådhuskvarteret 5 – även kallad ”Teliatomten”, som ligger i anslutning till den så kallade hotellparken. Planen är att upprätta två fastigheter på tomten som tillsammans ger totalt 30 lägenheter. Satsningen ses som en dellösning på bostadsbristen, en satsning som även kommer med en positiv sekundär effekt, att den idag relativt slumrande delen av staden får mer liv och rörelse i framtiden.
Den aktuella tomten har tidigare varit föremål i frågan om att förtäta staden med nya bostäder. 2014 motionerade moderatpolitikern Sven-Erik Larsson om bostäder på just denna plats. Nu finns det alltså ett konkret förslag på bostäder på ”Teliatomten”, eller Rådhuskvarteret 5 som är det rätta namnet.
Roger Sixtensson, FALAB/LIBO. Foto: Fredrik Norman
Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO, uppger att man skissat på en bostadssatsning som innefattar två fastigheter med totalt 30 lägenheter.
– Vi håller oss till den nuvarande detaljplanen från 1930-talet och de byggrätter som redan finns, vilket innebär att vi kan bygga ett större hus närmast Kristinavägen och ett mindre längs Norra Torggatan. Totalt 30 lägenheter fördelas ungefär 20/10 eller 18/12 på de två husen, säger Sixtensson.
Det finns dock en oklarhet i vad detaljplanen verkligen tillåter när det handlar om bostäder.
– Detaljplanen är lite diffus och säger att man får bygga fastigheter av allmän karaktär med verksamhetslokaler i bottenplan och bostäder ovanpå, säger han.
Det kan i värsta fall betyda att ett renodlat flerfamiljshus inte tillåts byggas enligt gällande detaljplan. Om så är fallet hoppas man att avsteg kan göras i det enskilda fallet.
– Vi har ställt frågan till BMB och inväntar svar, påpekar Roger Sixtensson.
Arkitektförslaget har mottagits positivt av FALAB/LIBO, där man anser att fastigheternas karaktär blandats med både gammalt och nytt.
– Här har man valt klassiska gavlarna från 40-50-talet tillsammans med de moderna trapphusen som är inglasade. Själv tycker jag att färgvalet är riktigt härlig också, men det är ju inte säkert att man tycker likadant på stadsarkitektkontoret, så det kan ju bli vissa detaljer som måste ändras för att det skall godkännas, påpekar Roger Sixtensson.
På senare år har centrum förskjutits norrut och konsekvensen har blivit påtaglig för Lindesbergs handlare. Att låta bygga bostäder i den södra änden, är också att tillföra liv och rörelse där.
– Det har ju tyvärr blivit så, att det är väldigt dött i södra stadsdelen. Jag tror att det här kan få en positiv effekt för handeln i närliggande kvarter, när fler människor rör sig i den här delen av staden jämfört med idag, förklarar Roger Sixtensson VD FALAB/LIBO.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...