Projektet Paint the City har fått mycket stor uppmärksamhet, både inom och utanför landets gränser. Under de senaste veckorna har flera av världens främsta inom muralmålningar kontaktat Helena Nilsson för att ställa sig till förfogande.- Det här handlar om världsstjärnor inom muralmålningar som reser världen över för att måla. Att de vill komma till oss i Lindesberg, är bara helt fantastiskt, kommenterar Helena Nilsson.
Ja, att Paint the City skulle få stort genomslag, det hade Helena räknat med. Men att det skulle få ett så här stort genomslag överraskar även initiativtagaren.
– Vi har fått in massor av alldeles fantastiska skisser till tävlingen. Jag är djupt imponerad av all talang som finns därute i vårt avlånga land, säger Helena Nilsson.
Men det är alltså inte bara landets konstnärer som lockats av projektet.
– Några av världens främsta konstnärer inom genren har kontaktat mig. Det handlar om konstnärer från England, Italien, Tyskland och Chile för att nämna några länder, berättar Nilsson.
Under april månad har tävlingen Paint the City varit öppen för alla konstnärssjälar att skicka in sina bidrag. Även då man anser att bidragen håller mycket hög kvalitet, har man blivit varse att många av dessa konstnärer inte har erfarenhet av så här stora uppdrag. Det har gjort att fastighetsägarna, juryn och Lindesbergs kommun gemensamt fattat beslut att prioritera att målningarna blir av så hög kvalitet som möjligt.
– Dessvärre har de allra flesta av konstnärerna, som har skickat in bidrag, aldrig målat på en vägg som är av den storleken. Och då kan det bli väldigt svårt när man står där framför en 6 eller 15 meter hög vägg och aldrig tidigare målat ett så stort motiv. Det är enstaka av alla de konstnärer vi fått in bidrag från som faktiskt kan visa upp en referens på ett tidigare verk av samma skala, berättar Helena.
Eftersom man har permanenta bygglov för projektet, så skall målningarna också vara något som Lindesbergarna kan få njuta av i många år och då måste man kunna garantera att det blir så också, poängterar Helena Nilsson.
– Det är i dag så få bidrag som håller den nivån att vi känner att vi inte kan göra en omröstning så som var tänkt från början, med en massa olika bidrag för varje vägg som alla kan rösta på. Det är för osäkert om det kommer kunna hålla den höga standard vi strävar efter. Vi har därför bestämt att vi kommer sätta oss och gå igenom bidragen igen och kontakta de konstnärer vi vet kan hantera de stora ytorna. Allt för att få så hög klass på målningarna som möjligt. Och det kommer bli helt fantastiska målningar. Ni har något stort att se fram emot Lindesbergare, utbrister Helena Nilsson.
Fotnot: Mer information om projektet och omröstningen kommer att släppas i veckan.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.