Varför är vi så rädda för förändringar i vår kommun? Man behöver inte vara en siare eller ett orakel för att räkna ut att
de kommunala och statliga monopolens tid är förbi. Redan har de flesta statliga monopolen som el, tele och radio TV fallit och skol-, vård- och omsorgsmonopolen står på tur.
Borgerliga Stockholm är föregångare men det finns också socialdemokratiskt styrda kommuner där lika mycket drivs av privata företag.”Det är inte driftsformen som är viktig utan innehållet” säger socialdemokratiska kommunalrådet i Sundbyberg som har flest privata entreprenörer.
Linköping är den socialdemokratiskt styrda kommun som har näst flest privata entreprenader. ” Det råder stor politisk enighet om att vi ska konkurrensutsätta all verksamhet. Motiven är ekonomiska. Vi har stor nytta av att kunna jämföra kostnaderna och det är ett viktigt incitament för förbättringar i verksamheten”¨, säger kommunalrådet Lena Micko. Sundbyberg har 15,6% och Linköping 13,7% av sin verksamhet utlagd på entreprenad.
I snitt har m-styrda kommuner högre procent av sin verksamhet utlagd på entreprenad. Vaxholm har hela 22,7% medan Stockholm bara har 15,6. Hur mycket tror ni Lindesberg har vågat lägga ut på privata företag? Ynkliga 4,1%, sophämtningen antar jag.Saxat ur KommunAktuellt
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.