En mycket allvarlig situation uppstod på stationen i Lindesberg i tisdags kväll när två tåg anlände samtidigt. Scenariot hade kunnat få allvarliga personskador eller till och med ett eller flera dödsfall. Nu resulterade det dessbättre endast i en smått skärrad lokförare.
Tåget som kom norrifrån var ett långt godståg och från söder anlände ett persontåg. Persontåget släppte av ett antal resenärer och skulle samtidigt plocka upp ett antal nya för vidare färd norrut. Men när det mycket långa godståget stannade på stationssträckan så blockerade det ingången till perrongen, och de personer som skulle åka med kunde nu inte komma fram och ut på perrongen. Klicka här för illustration
Ett vittne berättar:
-När de såg att deras tåg stod inne och väntade greps de av panik och började krypa under godståget.
Godståget var så långt att när det backat tillbaka för att lämna plats för av/påstigande, så nådde det över övergången vid Lidl. Även där uppstod då en farlig situation.
Enligt uppgift signalerade lokföraren gång på gång för att försöka kommunicera med de väntande resenärerna, för att varna dem om att tåget var tvunget att backa tillbaka. Men någonstans brast kommunikationen dem emellan. Dessbättre inträffade inget allvarligt denna gång.
Hur situationen kunnat uppstå var på fredagen okänt. Vi har idag sökt ansvarig personal hos Banverket utan framgång.
Såg gick det till: Klicka här för illustration
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.