Igår kunde vi berätta om hur lärarna på Stadsskogsskolan visat mycket svalt intresse för att medverka i det företagarprojekt som Svenskt Näringsliv dragit igång. Projektets första dag var riktat till just lärarna och eleverna i årskurs 8, men det hela blev ett stort fiasko när ingen av lärarna dök upp på det studiebesök som ordnats på företaget Eurolube i Storå.
Företagets VD Krister Roth var mycket besviken igår över det faktum att ingen kom på studiebesöket. Krister hade förberett sig väl och avsatt tid han egentligen inte hade, men det var angeläget att ställa upp på det här, tyckte han.
-Det är för en viktig sak eftersom det handlar om företagandet i vår kommun, förklarade han för oss.
Besviken över hur det hela har utvecklat sig är också kommunens utvecklingschef Åke Ström på näringslivsenheten ”Utveckling och Tillväxt i Bergslagen”.
Han förklarar att det är svårt att nå fram till lärarkåren i vissa frågor.
-De är så väldigt konservativa. Deras inställning är beklaglig, för vi vill så gärna knyta samman det här med företagandet i skolan. Men det verkar svårt att nå fram, som sagt, säger Åke Ström.
Här handlar det inte om brister i informationen, för den har gått fram. Åke Ström tycker inte heller att det kan förklaras bort genom att säga att man inte hade tid att organisera sig. Projektet har varit uppmärksammat sedan flera veckor tillbaka. Gott om tid, alltså – men ont om intresse.
-Det är synd, men jag hoppas att resterade tid av projektet blir positivare, säger Åke.
Läs artikeln från igår
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.