Nu på lördag är det dags för andra upplagan av tävlings- och motionsloppet i skidor, som går under namnet Linde-Rännet. Nu är målsättningen att dubbla antalet deltagare från i fjol.
– Vi hade ett 40-tal deltagare förra året, nu är målsättningen att nå det dubbla och det tror jag att vi gör också, säger tävlingsledare Stefan Leskinen, Lindesbergs GK som tillsammans med IFK Lindesberg står som arrangör för tillställningen.
I mars förra året arrangerades Linde-Rännet för allra första gången och lanserades lika mycket som en familjedag som en skidtävling. Nu tidigareläggs Linde-Rännet och det av flera orsaker.
– Vi fick den här idén ganska sent på säsongen, så det var först i slutet av mars som vi körde Linde-Rännet. Nu har vi haft möjlighet att planera bättre, så det inte heller skall krocka med andra aktiviteter och lovdagar, och därför kör vi Linde-Rännet i början av februari istället, säger Stefan Leskinen, som är tävlingsledare för Linde-Rännet.
Skidloppet delas upp i två klasser, en tävlingsklass som skall avverka 20 km och en motionsklass som skall ta sig halva den sträckan.
– Vi ser tävlingsklassen som en bra genomkörare för de som vill träna inför andra och större lopp, som till exempel Vasaloppet. Men allt handlar inte om skidor på Linde-Rännet, vi vill ju även aktivera alla andra också, inte bara de som tar sig hit för att delta i skidloppet. Vi har till exempel en tipspromenad som väntar de som vill aktivera sig utanför loppet, påpekar Leskinen.
Enligt tävlingsledaren är förhållandena mycket goda inför starten på lördag kl. 11. Den snö som fallit och fått ligga kvar ser han som en garanti.
– Vi har perfekta förhållanden inför helgen, med ett snödjup på en halvmeter och en snökvalitet som har gjort det möjligt att packa snön mycket bra. Även om det nu sägs bli mildare och eventuellt lite regn innan start, så är det absolut inget som ställer till det för oss. Det hade varit värre om det kom fin pudersnö i spåren, som inte går att packa ner, säger Stefan Leskinen.
Mer information om Linde-Rännet och hur anmälan sker, finns att läsa på denna länk
Fotnot: Medverkar gör även Team Sportia, som har ett team som ordnar rätt skidvalla. Gratis korv med bröd samt dryck signeras sponsorerna Bergslagsdelikatesser och Hemköp Lindesberg. Även Libo och Bergslagens Sparbank sponsrar Linde-Rännet.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på prognoser och förberett min fotoutrustning på så vis att jag endast behövde stanna bilen och börja fotografera om jag såg norrskenet dyka upp – och det gjorde jag. Ett kraftigt norrsken dessutom.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.