Philip Gehrman är SM-trea i rallycross för säsongen 2016. Lindesbergsföraren säkrade pallplatsen under gårdagens SM-avslutning i Västerås, efter att först ha misslyckats stort i kvalet. Men besvikelse förvandlades till glädje när Philip ändå tog sig vidare till semifinal och slutligen final där han körde in som tvåa.
– Gud vad skönt! Jag har kämpat så mycket, nu studsar det äntligen rätt, säger Philip och utbrister i ett glädjevrål.
20-åringen hade goda chanser på guld inför lördagens avslutande SM-deltävling på banan utanför Västerås. Med 87 inkörda poäng placerade sig Philip Gehrman som tvåa i SM-totalen, endast tre poäng efter ledaren. Toppstriden var vidöppen med många involverade namn och det var därför stor dramatik som väntade.
För Philips del började dagen även bra, med en heatseger och en mycket bra tid. Därefter skulle dock problemen smyga sig på. Trots en fullt fungerande bil fick Philip det inte alls att stämma och både det andra och tredje kvalheatet gav låga placeringar.
Det innebar att Philip slutade på trettonde plats i kvalet, precis utanför semifinalgränsen. Besvikelsen var givetvis enorm, men då dök räddningen upp. En konkurrerande förare hade slitit av en bakaxel och Philip fick därför ta över dennes plats i semifinalen.
– Jag höll faktiskt nästan på att börja grina efter kvalet. Det kändes som att det skulle skita sig även med en pallplats för mig. Men sen vart det ändå så att jag fick åka semifinal, då tänkte jag ”nu jävlar ska det åkas”, berättar Philip.
Hade stort stöd på plats: ”Ni betyder mycket”
Med sitt låga kvalresultatet fick Philip starta i det bakre ledet i semifinalen. Tack vare en beslutsam körning kunde 20-åringen åka upp sig till en tredjeplats, något som gav avancemang till finalen. Där klev Philip in i andra startled och låg länge kvar där, en placering som skulle ge en snöplig fjärdeplats i SM-totalen. Men Linde-killen avancerade till sist upp till en andraplats och tog de poäng som krävdes för ett SM-brons.
– Det kunde ha blivit ett guld, nu vart det istället ett brons. Men efter den dag som varit känns det ändå som en vinst. Allt har varit emot mig. Det var nära att det först blev missad semifinal och sen missad pallplats, det hade känts skit, förklarar Philip som hade stöd av många bekanta på plats vid banan i Västerås.
– Jättekul med alla sponsorer och supportrar som var på plats för att heja på. Jag vill ge ett extra stort tack till alla er, ni betyder mycket.
Tack vare sin starka avslutning på lördagen vann alltså Philip Gehrman SM-bronset 2016. Säsongen är dock inte över ännu för 20-åringen som har två deltävlingar kvar i EM. De körs i Lettland och Tyskland, två tävlingshelger som Philip hoppas kunna prestera bra på.
– Tankarna hos mig är att vi ska försöka att gå bra nu på de sista två tävlingarna. Då kan vi nå upp till en pallplats, det är inte alls omöjligt.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.