Klara för spel i AllEttan efter jul, men Lindlöven nöjer sig inte där. På en tillkallad presskonferens på måndagen presenterade klubbledningen sin nya vision. Målsättningen är spel i HockeyAllsvenskan inom några år, en satsning som görs med Jussi Salo vid rodret.
Klockan 16.30 på måndagen hade Lindlöven kallat till presskonferens vid Lindehov. Klubbens framtida satsning och vårens AllEttanspel skulle stå i fokus och ordförande Perry Liljesvahn intog podiet tillsammans med tränaren Jussi Salo.
Lövens ledning presenterade där en vision i flera steg, både sportsligt och organisatoriskt. Liljesvahn lyfte fram den resa som klubben gjort sedan bara ett drygt år tillbaka, då Jussi Salo tog över som tränare. A-laget har sedan dess fått ett rejält uppsving. Från att ha varit ett anonymt mittengäng har Lindlöven slagit sig in i HockeyEttans toppsikt, något som skapat ett stort intresse utifrån.
– Sen Jussi kom in har vi fått en helt annan struktur gällande vårt representationslag. Träningsintensiteten har ökat betydligt mot vad vi är vana vid tidigare, med det har även framgången kommit, framhäver Liljesvahn.
Lindlövens ordförande lyfter fram Salo än mera. Tränaren har kontrakt i ytterligare två säsonger och klubbens förhoppning är att finländaren fullföljer sitt avtal. Redan nu har Löven byggt upp en ny kultur kring A-laget, där man har ett uttalat mål att arbeta mer långsiktigt och tidigt knyta upp spetsspelare.
– Precis som Perry säger har vi jobbat stenhårt för att hitta långsiktiga lösningar på spelarfronten. Idag kan vi också presentera två spelare som förlängt kontraktet för 2017-18, meddelar Jussi Salo och syftar på Max Lalander och David Berg.
”Vi har stått och stampat i många säsonger”
Det är heller inte bara sportsligt som det blåser friska vindar kring Lindlöven. Även ekonomiskt går klubben en ljus framtid till mötes. Försäljningen av ishallen gav ett nyttigt tillskott och Liljesvahn bekräftar redan nu att Lindlöven kommer att göra ett positivt resultat efter säsongen.
Dessutom går sponsringen starkt uppåt, ett område som Salo lagt mycket energi på. Tränaren har en halvtidstjänst som fokuserar på kontakter med sponsorer och intäkterna har ökat med 40 procent på bara ett år.
Samtidigt vill Lindlöven även stärka sitt varumärke, ett arbete som påbörjats med en ny logotyp där ”Lindesberg” står inskrivet. Perry Liljesvahn förklarar att även lagen i SHL och HockeyAllsvenskan ska få upp ögonen för Bergslagsgänget. Målet på sikt är därför mycket tydligt; att skapa en stabil ekonomi och ha ett A-lag i HockeyAllsvenskan.
– Vi har stått och stampat på samma ställe i många säsonger, nu höjer vi ribban lite. Ett delmål var att gå till AllEttan och det lyckades vi med, säger Liljesvahn och kommenterar samtidigt den stora framtidsvisionen.
– Vi vill till HockeyAllsvenskan, det är vårt mål med det här. Vi tycker att vi har gjort bra framsteg. Kan Jussi få fortsätta sitt projekt tror vi att föreningen kan lyckas med målet. Vi har inte satt någon tid, men om några år ska vi kunna vara där.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.