Tumskruvarna dras nu åt i fallet med småbarnspappan August Persson, som nekats barnomsorgsplats av Lindesbergs kommun. Idag har folkpartisten Göran Gustavsson lämnat in en interpellation till kommunen i vilken han önskar en redogörelse från kommunledningen samt en omprövning av fallet.-Jag tycker det här har hanterats förskräckligt illa, menar Gustavsson.
August Persson har kämpat länge för rätten till en barnomsorgsplats i Lindesbergs kommun. Men bemötandet kan diskuteras. Utfallet har dock varit entydigt. August får ingen hjälp.
Allt började när hans f d sambo för en tid sedan flyttade till en annan kommun med sonen och ordnade en barnomsorgsplats på den aktuella orten.
Ett beslut från hovrätten borde ha löst problematiken när man beviljade växelvis boende för sonen. Men i Lindesberg blev det tvärstopp med hänvisning till Skolverkets rekommendationer om att ett barn inte skall ha två platser.
Resultatet av detta har slagit hårt på egenföretagaren August Persson. Han har helt sonika fått välja bort arbetet varannan vecka då sonen bor hos honom.
I ett tidigare samtal med LindeNytt, har August uppgett stora summor som detta har kostat honom och företaget. Frågan är hur länge det håller. Han har dock hela tiden varit fokuserad på sonens bästa, inte sitt eget och företagets bästa. Det har varit den drivande kraften som fått honom att hålla ut så länge som han gjort.
Sedan fallet blivit allmänt känt i Lindesberg har saker och ting börjat hända i de politiska leden. Så sent som idag har Göran Gustavsson, Folkpartiet, lämnat in en interpellation till kommunen i vilken han önskar en redogörelse från kommunledningen samt om man är villig att ge August Persson en omprövning av fallet. Göran tycker ärendet kunde ha hanterats humant istället.
-Jag tycker det är riktigt dåligt, det här har hanterats förskräckligt illa och därför tog jag själv kontakt med August Persson för att höra vidare hur han blivit bemött. Efter samtalet satte jag mig och skrev den här interpellationen, säger Göran.
Men han nöjde sig inte med det, utan gick även vidare till nästa instans.
-Jag har varit i kontakt med barnombudsmannen, för jag är ganska säker på att de finner intresse att se över det här fallet, konstaterar Göran Gustavsson.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.