Det blir en rejäl ombyggnad och modernisering av aulan på Lindeskolan, säger platschefen Håkan Öfverström, när han visar ritningen. Foto: Hans Andersson
Lindeskolans aula blir modern anläggning
Just nu är aulan på Lindeskolan inte sig lik. Det började vid höstterminsstarten och ska vara klart i vår, så att studenterna kan springa ut den vanliga vägen. Det blir en rejält ombyggd och modern anläggning för musik, dans och utbildning.
Det har inte undgått någon att Lindeskolan fyllt 50 år i år. Då var det det senaste, men efter många decennier, så behöver den stora samlingsanläggningen anpassas till dagens krav. Det är kanske inte i första hand en ansiktslyftning utan för att trimma upp funktionerna.
– Vi kommer att göra en del nya ytskikt, men det mesta av tegelväggarna blir kvar som idag, säger platschefen Håkan Öfverström från Lindesbergs Bygg. På väggarna inne i själva aulan sätter vi ljudpaneler för akustikens skull, men man kommer att se litet av teglet bakom.
Erik Svensson sågar till en rejäl öppning för den bashögtalare som ska installeras i scengolvet. Foto: Hans Andersson
Den här dagen är det tre man på plats – Mattias Andersson och Erik Svensson från Lindesbergs Bygg mäter, sågar och spikar den nya scengolvet och liksom elektrikern Conny Karlsson från Midroc gillar de det här jobbet, för det är annorlunda – litet utöver det vanliga.
– Det är litet fler vinklar att tänka på och att bygga så att det blir bra för akustiken, säger Mattias Andersson och Conny Karlsson, som håller på att installera elen i de gradänger som så småningom ska bli läktaren, berättar om alla de kabelrör som ska till för ljud, ljus och eluttag som behövs vid sittplatserna.
När platschefen Håkan Öfverström visar runt står det klart att det blir bättre på många sätt för användarna – elever och personal. Redan i entrén – som får ett nytt och fräschare undertak – kommer det att märkas med två hissar för att alla lätt ska kunna ta sig ner till nedersta planet, där bl a matsalen ligger. Toaletterna vid entrén byggs om och handikappanpassas och blir fler och det blir ytterligare nya toaletter vid en ny ingång till matsalen och bakom scenen.
Elektrikern Conny Karlsson har många dragningar och installationer som ska göras – det här är ett jobb som han gillar. Foto: Hans Andersson
– Scengolvet kommer att gå ut några meter längre över publikgolvet och längst bak på scenen blir det då plats för tre loger, toalett med dusch, AV-rum och ett backstage-lager, säger Håkan Öfverström. På golvet närmast scenen blir det löstagbara stolssektioner.
Antalet sittplatser i aulan minskar från över 600 till runt 500 platser. Golven både på scen och för publik blir ekstav. Taket byggs av företag som är specialiserad på att bygga i material som behövs i en stor lokal, där akustiken är extra viktig.
Och aulan kan bli större. Musikrummet, som idag ligger intill matsalen får ytterligare en utgång och blir en del av matsalen, men kommer att kunna öppnas upp mot aulan och användas tillsammans med den. Den stora matsalen blir kvar som den är idag. Utsidan blir i stort sett oförändrad förutom att fönstren blir fräschare och så kommer det till en ”låda” på utsidan för en ventilationsanläggning.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.