Det var ett tag sedan senast, men om en vecka springer Lindesberg åter runt Lindesjön. För första gången sedan 90-talet arrangeras Lindesjönloppet, en tävling som Storådalens SK och IFK Lindesberg står bakom. Startskottet går klockan 11.00 den sjätte juni och man hoppas att loppet ska bli en del av stadens nationaldagsfirande.
Den sjätte juni klockan 11.00 går startskottet för Lindesjönloppet 2016. Därmed springer Lindesberg åter den sträcka som var en återkommande tävlingsled för flera år sedan. Bakom initiativet står Storådalens SK och IFK Lindesberg, som tillsammans står som värdar för arrangemanget.
– Vi vill återuppta den här idén, för på 90-talet var det en hel del lopp runt Lindesjön. Det har faktiskt varit på tal om en återstart i flera år. Nu har vi tagit steget till att göra en nysatsning och den känns riktigt intressant, berättar Arne Evertsson från Storådalens SK.
Som namnet gör gällande löper loppet runt hela Lindesjön, med en nio kilometer lång sträcka. Större delen utgörs av promenadstråket runt sjön och sedan tillkommer även ytterligare partier. Start och målgång sker vid Lindeskolan, där möjlighet till omklädning även finns. Arne Evertsson är väldigt nöjd med tävlingsupplägget och hoppas att deltagarna ska uppskatta den fina sträckan längs med sjön.
– Ja, det tror jag säkert. Jag har själv sprungit den där leden förut och det är verkligen en fin sträckning. Dessutom är det ett något mjukare underlag, för det är inte asfalterat hela vägen.
Ser loppet som en del av nationaldagsfirandet
Datum för Lindesjönloppet är alltså satt till den sjätte juni, vilket innebär att det sammanfaller med nationaldagen. Arrangörerna hoppas att loppet blir en del av firandet och ser stora fördelar med att tävlingen äger rum på förmiddagen innan det att övriga event startar.
Anmälan stängde under måndagen, men möjligheten till efteranmälan är öppen ända fram till en timme före start. Totalt finns fyra klasser med på programmet och dessa är tävling dam och herr, samt motion dam och herr. Det enda smolket i arrangörernas bägare är att man inte hann klart i tid för att ingå i långloppscupen.
– Men vi hoppas på att komma med i cupen nästa år, det skulle göra en väldig skillnad. På lite längre sikt vill vi få till en ungdomstävling i samband med det här. Vi siktar på att växa och målet är att få upp loppet till samma nivå som Wedevågs IF har, förklarar Arne Evertsson.
Tillsammans med övriga från Storådalens SK och IFK Lindesberg ser han fram emot ett trevligt lopp. Priser kommer att delas ut till de tre främsta i respektive tävlingsklass, samt lottas ut i motionsklasserna. När Lindesjönloppet nu är tillbaka efter ett längre uppehåll uppmanar Evertsson folk till att delta.
– Många har frågat efter när vi ska kunna starta upp det här loppet igen. Vi hoppas därför att de nu ställer upp och deltar när intresset varit så stort på förhand.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.