Det var ett tag sedan senast, men om en vecka springer Lindesberg åter runt Lindesjön. För första gången sedan 90-talet arrangeras Lindesjönloppet, en tävling som Storådalens SK och IFK Lindesberg står bakom. Startskottet går klockan 11.00 den sjätte juni och man hoppas att loppet ska bli en del av stadens nationaldagsfirande.
Den sjätte juni klockan 11.00 går startskottet för Lindesjönloppet 2016. Därmed springer Lindesberg åter den sträcka som var en återkommande tävlingsled för flera år sedan. Bakom initiativet står Storådalens SK och IFK Lindesberg, som tillsammans står som värdar för arrangemanget.
– Vi vill återuppta den här idén, för på 90-talet var det en hel del lopp runt Lindesjön. Det har faktiskt varit på tal om en återstart i flera år. Nu har vi tagit steget till att göra en nysatsning och den känns riktigt intressant, berättar Arne Evertsson från Storådalens SK.
Som namnet gör gällande löper loppet runt hela Lindesjön, med en nio kilometer lång sträcka. Större delen utgörs av promenadstråket runt sjön och sedan tillkommer även ytterligare partier. Start och målgång sker vid Lindeskolan, där möjlighet till omklädning även finns. Arne Evertsson är väldigt nöjd med tävlingsupplägget och hoppas att deltagarna ska uppskatta den fina sträckan längs med sjön.
– Ja, det tror jag säkert. Jag har själv sprungit den där leden förut och det är verkligen en fin sträckning. Dessutom är det ett något mjukare underlag, för det är inte asfalterat hela vägen.
Ser loppet som en del av nationaldagsfirandet
Datum för Lindesjönloppet är alltså satt till den sjätte juni, vilket innebär att det sammanfaller med nationaldagen. Arrangörerna hoppas att loppet blir en del av firandet och ser stora fördelar med att tävlingen äger rum på förmiddagen innan det att övriga event startar.
Anmälan stängde under måndagen, men möjligheten till efteranmälan är öppen ända fram till en timme före start. Totalt finns fyra klasser med på programmet och dessa är tävling dam och herr, samt motion dam och herr. Det enda smolket i arrangörernas bägare är att man inte hann klart i tid för att ingå i långloppscupen.
– Men vi hoppas på att komma med i cupen nästa år, det skulle göra en väldig skillnad. På lite längre sikt vill vi få till en ungdomstävling i samband med det här. Vi siktar på att växa och målet är att få upp loppet till samma nivå som Wedevågs IF har, förklarar Arne Evertsson.
Tillsammans med övriga från Storådalens SK och IFK Lindesberg ser han fram emot ett trevligt lopp. Priser kommer att delas ut till de tre främsta i respektive tävlingsklass, samt lottas ut i motionsklasserna. När Lindesjönloppet nu är tillbaka efter ett längre uppehåll uppmanar Evertsson folk till att delta.
– Många har frågat efter när vi ska kunna starta upp det här loppet igen. Vi hoppas därför att de nu ställer upp och deltar när intresset varit så stort på förhand.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.