En lärare vid en högstadieskola i Lindesbergs kommun har blivit anmäld till Skolinspektionen. Detta efter att en elev vid ett flertal tillfällen uppfattat mannens agerande som kränkande. I anmälan står bland annat att läsa, att läraren ska ha tagit på flickan på ett högst olämpligt sätt.
Enligt anmälaren, elevens vårdnadshavare, ska läraren vid upprepade tillfällen betett sig kränkande mot sin elev. Detta ska ha skett såväl under skoltid som kvällstid. I anmälan till Skolinspektionen, som LindeNytt har tagit del av, står bland annat att läsa:
”NN har vid ett tillfälle troligen vecka 4 eller 5, kommit fram till XX utan att hon bett om hjälp, och strukit henne nedanför svanken, ner mot rumpan och talat om att hon var duktig.”
”På natten till fredagen den 17/2-17 kl 23.26 får XX ett meddelande på Facebook, Messenger.
XX tror först att det är en kompis som skojar med henne, hon vet inte att NN heter (…) i efternamn. Sen inser hon det och tycker att han är väldigt obehaglig.”
När LindeNytt kontaktar Henrik Arenvang, som är förvaltningschef vid barn- och utbildningsförvaltningen i Lindesberg, bekräftar han att han känner till fallet, men att han ännu inte har läst anmälan och därför inte kan kommentera ärendet närmare i dagsläget.
Skolans rektor och biträdande rektor är även de mycket förtegna angående händelsen och hänvisar till att de inte tagit del av anmälan.
Ärendet ligger nu hos Skolinspektionen.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
En viltolycka med älg har inträffat på riksväg 50 i höjd med Dalskogen utanför Lindesberg. Enligt polisen skall inga allvarligare personskador ha rapporterats från olycksplatsen.
– Men älgen är död och ligger i diket, kommenterar Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördag den 9 augusti arrangerar Linde Båtklubb det årliga eventet ”Båtens dag” – en dag då båtentusiaster samlas för den traditionella båtkortegen från Kyrkbryggan i Lindessjön till klubbstugan vid Ånäs, där festligheterna fortsätter. I år blir firandet extra speciellt, då klubben dessutom firar sitt 30-årsjubileum.
– Alla som vill är varmt välkomna att fira med oss, säger Bo Eriksson, ordförande i Linde Båtklubb.