Lindesbergs kommun går mot ett underskott på nio miljoner kronor enligt den senaste prognosen. Detta är något oppositionen nu kritiserar och menar delvis kommer sig av att kommunchefstjänsten inte har blivit tillsatt. Kommunalrådet Anders Larsson anser dock att oppositionen laddat bössan med luft och skjuter från höften.
Lindesbergs kommun bär en pensionsryggsäck som väger massiva 500 miljoner kronor. Att kommunen går med underskott är helt och hållet på grund av denna enorma skuld, hävdar kommunalrådet.
-Den här skulden måste vi arbeta av och det är just det vi gör nu. Lindesbergs kommun kommer inte att kunna redovisa något överskott på många, många år eftersom allt plus måste avsättas för att betala av pensionsskulden, säger Anders Larsson.
Mellan raderna går att läsa att kommunalrådet inte är särskilt nöjd med hur denna fråga har hanterats bakåt i tiden – av de som nu kritiserar dagens politiska ledning.
-Problemet är att dagens generation nu måste avsätta pengar för både sig själva och för tidigare generationer. Så illa skött är det här och vi måste helt enkelt betala för gamla synder nu, förklarar Larsson.
Oppositionen har kritiserat den politiska ledningen och menar att underskottet delvis kommer sig av att man inte lyckats tillsätta kommunchefstjänsten.
Anders Larsson tycker detta påstående är svagt. En kommun faller inte omkull bara för att denna tjänst ej tillsätts direkt.
-Nej, nej. Så är det verkligen inte. Dessutom har vi faktiskt Lennart Jansson på denna post idag, så jag förstår inte riktigt vad man syftar på här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.