Lindesbergs kommun går mot ett underskott på nio miljoner kronor enligt den senaste prognosen. Detta är något oppositionen nu kritiserar och menar delvis kommer sig av att kommunchefstjänsten inte har blivit tillsatt. Kommunalrådet Anders Larsson anser dock att oppositionen laddat bössan med luft och skjuter från höften.
Lindesbergs kommun bär en pensionsryggsäck som väger massiva 500 miljoner kronor. Att kommunen går med underskott är helt och hållet på grund av denna enorma skuld, hävdar kommunalrådet.
-Den här skulden måste vi arbeta av och det är just det vi gör nu. Lindesbergs kommun kommer inte att kunna redovisa något överskott på många, många år eftersom allt plus måste avsättas för att betala av pensionsskulden, säger Anders Larsson.
Mellan raderna går att läsa att kommunalrådet inte är särskilt nöjd med hur denna fråga har hanterats bakåt i tiden – av de som nu kritiserar dagens politiska ledning.
-Problemet är att dagens generation nu måste avsätta pengar för både sig själva och för tidigare generationer. Så illa skött är det här och vi måste helt enkelt betala för gamla synder nu, förklarar Larsson.
Oppositionen har kritiserat den politiska ledningen och menar att underskottet delvis kommer sig av att man inte lyckats tillsätta kommunchefstjänsten.
Anders Larsson tycker detta påstående är svagt. En kommun faller inte omkull bara för att denna tjänst ej tillsätts direkt.
-Nej, nej. Så är det verkligen inte. Dessutom har vi faktiskt Lennart Jansson på denna post idag, så jag förstår inte riktigt vad man syftar på här.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.