Ett steg närmare bostadsbygge. Länsstyrelsen avslår den överklagan av bygglovet som inkom för en månad sedan. Arkivfoto: Fredrik Norman
Klagande fick avslag på överklagan
Länsstyrelsen har inte funnit anledning att upphäva bygglovet för de två flerfamiljshusen som planeras byggas vid Strandskolan. Detta meddelar länsjuristerna Anna Mia Johansson och Björn Pettersson, som igår beslutade att avslå den överklagan av bygglovet som inkommit.
I slutet av mars skulle bygglovet ha vunnit laga kraft – men i elfte timmen inkom ett överklagande som därmed hamnade hos Länsstyrelsens jurister för granskning. Den klagande anförde att de i bygglovet redovisade byggnadsvolymerna inte stämmer överens med den text som står i planbeskrivningen. Länsjuristerna menar att detta inte kan läggas till grund för ett avslag av bygglovsansökan.
”Planbeskrivningen är inte något juridiskt bindande dokument, utan ett hjälpmedel för att underlätta förståelsen av gällande detaljplan”
”Av planbeskrivningen framgår att illustrationen av hur exploateringen av fastigheten Gåsen 7 kommer att se ut är det förslag som vann arkitektuppdraget och att detta förslag följer planens bestämmelser gällande volymer, höjd och gestaltningskriterier. Bygglovshandlingarna visar att det nu sökta bygglovet helt och hållet följer denna illustration och planbestämmelser.”
Syskonfastigheterna till Strandskolan ”håller måttet” anser Länsstyrelsen.
Länsjuristerna anser att både utformning och placering av byggnaderna tar hänsyn till stadsbilden och inte står i strid med bestämmelserna om anpassning till omgivningen i Plan- och bygglagen.
Roger Sixtensson, VD LIBO/FALAB, är försiktigt positiv efter beskedet med hänvisning till att Länsstyrelsens beslut kan överklagas till högre instans: Mark- och miljödomstolen.
– Det vore väldigt tråkigt om fler överklaganden kommer, för det drabbar bara hyresgäster, kommuninvånare och Lindesbergs utveckling. Vi har fortsatt stort behov av nya bostäder, säger Sixtensson.
Han påpekar att vissa anser att nyproducerade lägenheter är för dyra, men gång på gång har det visat sig att den högre hyran en nyproducerad lägenhet innebär, inte alls avskräckt hyresgästerna.
– Visst, det är inte alla som har ekonomi att bo i en nyproducerad lägenhet med hög standard, men det finns ändå ganska många som har det och vill bo så också. Och när dessa lämnar sina äldre lägenheter så blir ju dessa lediga för andra att ta över. Det skapar en flyttkarusell, något vi alla gynnas av eftersom vi får fler att stanna kvar på orten och i kommunen, avslutar Roger Sixtensson.
Fotnot: Bygget av de nya bostäderna kommer tidigast påbörjas hösten 2017.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lillemor Bodman (M) ordförande barn- och utbildningsnämnden, Dan Johansson vd för Linde Maskiner samt ordförande för Teknikcollege Bergslagen, Erika Alfredsson verksamhetsledare för Teknikcollege i länet, Andreas Blom rektor på Lindeskolan, Staffan Hörnberg gymnasiechef, Marie Andersson Jansson från Guldsmedshyttans Mekaniska, Tom Persson (SD) vice ordförande i kommunstyrelsen, Magnus Storm (C) oppositionsråd och ledamot i barn- och utbildningsnämnden, Tomas Klockars (M) kommunstyrelsens ordförande. Foto: Camilla Lagerman
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Deras frukostcafé rullar in i Lindesberg
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala ...
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.
Drömmen om en egen gårdsbutik blev verklighet
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har få...