Med ett öronbedövande dån lyfter hundratals kajor samtidigt mot skyn från en stor björk i hörnet av Varuhallstorget. Foto: Fredrik Norman
Invasion av kajor tvingar folk att gå i skiten
Den till synes växande skaran kajor som uppehåller sig i centrum, har fått vidriga konsekvenser på vissa platser där fåglarna har för vana att samlas. Nu vill Lindesbergs kommun initiera ett samarbete med alla fastighetsägare i centrum, för att med samlad kraft göra det svårare för kajorna att häcka och växa i antal.
– Det här är ju en sanitär olägenhet, som ligger i allas intresse att få bort, kommenterar Jesper Almlöf på kommunens näringslivsenhet.
Under senhösten har stadsflanörer bokstavligen vandrat i bajs. Fågelbajs. Trottoarerna på Smedjegatan och stråket förbi Varuhallstorget (Norrtullstorget) i riktning mot Lindeskolan, har varit ordentligt nedsmetade med just spillning från kajor, som i samlad trupp uppehåller sig i de träd som finns på sträckorna i området.
Bilden är tagen på Smedjegatan dagarna innan snön lade sig och gömde det kajorna lämnat efter sig på trottoaren. Foto: Fredrik Norman
När så här stora mängder fåglar samlas på en och samma plats, så blir det en väldig koncentration av spillning på marken nedanför. Personal på Bergslagens Kommunalteknik slog larm om snusket för ett par veckor sedan.
– Det är ju äckligt att folk skall behöva gå i skiten. Dessutom riskerar man ju att dra in det i butiker, konstaterade man för Lindesbergs kommun, som nu planerar åtgärder mot kajorna.
På näringslivsenheten handlägger man ärenden rörande skyddsjakt, vilket i huvudsak brukar handla om rådjur, grävling, och skabbrävar som uppehåller sig i trädgårdarna i villaområden samt avskjutning av kanadagäss på Loppholmarna. Nu har kajorna landat som ett nytt ärende hos enheten.
Dock ser man inte att detta kan lösas så enkelt som i andra skyddsjaktärenden, att en jägare ger sig ut med geväret.
– Jag tror att vi måste lösa det här genom att hindra kajorna från att häcka i centrum, förklarar Jesper Almlöf på näringslivsenheten.
Med största sannolikhet kommer kommunen initiera ett samarbete med fastighetsägarna i centrum efter årsskiftet.
– Jag tror att vi alla måste hjälpas åt för att lösa problemet. Vi behöver sätta oss ner och diskutera det här tillsammans. Det här är ju en sanitär olägenhet, som ligger i allas intresse att få bort, konstaterar Almlöf.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...