För mer än 50 år sedan startade företaget Kollmått i Ramsberg. Nu tar tredje generationen Eriksson över – Marcus Eriksson flyttar tillverkningen till Handelshuset på Löpargatan i industriområdet i Lindesberg. Samtidigt har han kvar det egna företaget – Marcus Eriksson Bygg.
I dessa digitala tider är det fascinerande att se svenskt industrihantverk, som fortfarande håller måttet. Kollmått gör s k bladmått. Det är tunna stålmått – från en millimeter ner till 0,01 mm – som behövs inom basindustrin för att mäta mycket små avstånd eller spelutrymmen. Det kan handla om produktion av t ex kullager och SKF i Holland är en stor och stadig kund hos Kollmått. Andra köpare är olika grossistföretag, som Luna i Alingsås, som sedan säljer vidare ut i världen. Bladmåtten kan hanteras som en bunt mätstickor (se bilden), men levereras oftast i tremetersrullar i plastförpackningar, där varje måttenhet klipps ut och också kan läggas som brickor mellan material för att få det exakta lilla, lilla måttet.
– Kollmått kommer att ta huvuddelen av min tid, säger Marcus Eriksson. Men det blir roligt att kombinera det med andra jobb, där jag får träffa folk.

Det började 1960 i Ramsberg och nu gör Marcus Eriksson i ordning för produktion på Löpargatan. Foto: Hans Andersson.
Marcus Eriksson är en social person – gillar att träffa och prata med folk. Det får han göra också i sitt företag Marcus Eriksson Bygg. Han åtar sig jobb med att bygga badrum, små utbyggnader eller uteplatser. Ibland behöver han anlita andra byggare, men han sätter gärna kakel. Som gammal betongare – utbildad på byggprogrammet på Lindeskolan ( där hans son börjar i höst) – kan han det mesta. Sedan han började med den egna firman 2007, så har det blivit jobb inte bara på hemmaplan utan uppdrag i såväl Göteborg, Stockholm som Norge – och Norrland. Han åker gärna till fjällen i Jämtland, när han kopplar av, men hans stora intresse är motorsport – t ex Formel 1.
Med sitt öppna sinne passar det utmärkt för Marcus Eriksson att ha det uppdrag han har för en bostadsrättsförening. Där träffar han de som bor där, när han får hjälpa till att byta lampor eller när han – som det blir i höst – sätter igång att byta ett 20-tal fönster i föreningens lägenheter. Samtidigt gillar han att rå sig själv:
– Det var därför jag drog igång firman för sju år sedan. Det blir mer flexibelt och det behövs än mer nu, när jag tar över Kollmått efter mor och far, säger Marcus Eriksson.
Han säger att han har mycket att lära, när det gäller produktionen av bladmått och ser det som en fördel att föräldrarna fortfarande engagerar sig i den verksamhet, som de tog över på 70-talet efter Marcus´ farfar, som startade det hela 1960.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.