Det oprovocerade våldet kan drabba vem som helst, när som helst och var som helst. Claes Andersson från Lindesberg är en av de som fallit offer för detta meningslösa våld. Tidigt i lördags morse slogs han ned mitt framför ögonen på sina två kamrater då de väntade på en taxi efter ett krogbesök. Misshandeln skedde helt oprovocerat och på öppen gata. Gärningsmännen, tre till antalet och i 25-årsåldern, är fortfarande okända för polisen. De försvann från platsen i en Volvo S60.
Claes Andersson, 23, känner idag en stark ilska i kroppen. Skadorna i ansiktet tvingar honom till sömnlösa nätter ett tag framöver.
–Det gör så ont att man inte kan sova mer än 20 minuter åt gången. Jag vaknar hela tiden av smärtan, säger han.
Claes drabbades av ett mycket brutalt våld. Gärningsmännen använde en krycka och slog ett mycket hårt slag rakt i pannan på honom.
–Jag föll genast omkull, omtumlad och blodet bara rann ned för ansiktet på mig. Då slog han mig igen.
Det andra slaget slog av näsbenet samt slog ut en tand. Några minuter innan misshandeln hade han och kompisarna beställt en taxi till Mejerigatan. När taxin kom gick resan istället till akuten vid Lindesbergs lasarett.
-Jag kom in strax efter klockan två på natten och blev kvar fram tills halv fem ungefär. Sedan fick jag återkomma senare på dagen för en röntgen av ansiktet också. Då konstaterade man att näsbenet var av. Efteråt har jag känt mig så arg att det inte går att beskriva. Det var så fegt, så meningslöst. Jag blir lätt grinig och sur idag, det känns inte alls bra, säger Claes Andersson.
Gärningsmännen fortfarande på fri fot
I inledningsskedet av den polisutredning som satts igång för att klara upp den otäcka misshandel har polisen väldigt få uppgifter att gå på. Gärningsmännen är helt okända för både offret och de vittnen som polisen varit i kontakt med. Det kan tyda på att de misstänkta inte ens är från orten, utan varit i stan enbart för att söka bråk. Teorin stöds av närpolisens förundersökningsledare Anders Nohlgren. –Ja, det kan tyvärr vara så att de enbart varit ute för att bråka. Mycket tyder på att så är fallet, säger han.
Polisen är mycket angelägen om att komma i kontakt med vittnen rörande misshandeln eller iakttagelser före/efter själva misshandeln. Tips kan lämnas på tel: 0581-875 60.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.