I förmiddags kunde LindeNytt berätta att en rad riskträd står i nära anslutning till de nya promenadvägarna på Kyrkberget. Efter denna publicering fattades ett snabbt beslut att omgående se över området samt fälla de träd som bedöms som farliga.- Jag kommer att fara dit redan i eftermiddag, kommenterar Kenneth Persson på BKT.
Det rör sig om ett tiotal träd som står mycket nära de nyligen ordnade vägarna som slingrar sig över Kyrkbergets östra sida. Varför kommunen ej vidtagit åtgärder mot dessa säkerhetsrisker tidigare, är en obesvarad fråga. Dock fattades snabbt beslut att fälla träden efter LindeNytts publicering i förmiddags.
– Jag kommer att fara dit redan i eftermiddag och göra en bedömning av situationen. De träd som man direkt kan se är akuta ärenden kommer att fällas snarast, finns det övriga döda träd som inte är akuta men bör undersökas närmare så kommer vi att göra det, säger Kenneth Persson, arbetschef på BKT.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).