Pehr Lekeborn kammade hem Bergslagens snyggaste bil med denna pärla. Foto: Ida Lindkvist
Henrik Karlssons Volvo X90 vann Bergslagens snyggaste ljud. Foto: Ida Lindkvist
Kjell Vadstens "snyggaste MC". Foto: Ida Lindkvist
Jesper Andersson vann snyggaste epatraktor. Foto: Ida Lindkvist
Bergslagens snyggaste fordon korade
Arkivfoto: Ida Lindkvist
Pehr Lekeborn kammade hem Bergslagens snyggaste bil med denna pärla. Foto: Ida Lindkvist
Henrik Karlssons Volvo X90 vann Bergslagens snyggaste ljud. Foto: Ida Lindkvist
Kjell Vadstens "snyggaste MC". Foto: Ida Lindkvist
Jesper Andersson vann snyggaste epatraktor. Foto: Ida Lindkvist
Bergslagens snyggaste fordon korade
Ikväll var SHRA:s Motorträff något utöver det vanliga. ”Bergslagens snyggaste” skulle koras i fyra kategorier: Bergslagens snyggaste bil, motorcykel, Epa samt ljud. Intresset var stort under den fina sommarkvällen och en halvtimme innan prisutdelning var 63 fordon på plats.
Bilar, motorcyklar och epatraktorer står uppställda i Oscarsparken. Besökarna granskar fordonen från alla håll och kanter, diskuterar med dess ägare och ser över den välskötta motorn. Det är Motorträffskväll och ”Bergslagens snyggaste” ska utses för år 2015. 63 fordon har dykt upp, däribland flera nyare bilar som poppar musik. De är med och deltar i den nya kategorin för i år, Bergslagens snyggaste ljud. Det blänker om de väl omhändertagna fordonen, och vissa sticker ut lite extra ur mängden. Bland annat har Mats Englund anlänt i något minst sagt annorlunda som under träffen ger honom mycket uppmärksamhet och många frågor. Istället för en bil, har han nämligen med sig en och en halv.
– Det var en slump att det blev såhär. Jag hittade den här gamla tvåtaktskarossen i Falun. När jag kom hem började det regna och eftersom hela bilen ändå var rensad lade jag inte den där som skydd. Och då tänkte jag att när huven gick in så borde lite mer få plats.
– Då hittade jag en tvåtaktare i Fellingsbro som stått ute och rostat i 30 år, så jag kunde börja kapa i den utan att det gjorde något, den var ju förstörd i alla fall. Jag flyttade in det jag kunde och sedan blev det som det blev, berättar Mats.
Mats med sina 1,5 bilar. Foto: Ida Lindkvist
Mats är en tvättäkta SAAB-entusiast ända ut i fingerspetsarna, och tack vare intresset för bilar och det just det specifika märket vill han få med så mycket som möjligt av SAABS historia i sin skapelse.
– Dörrarna som är nitade symboliserar flygplansplåt, så då fick jag med flygplanshistoria. Och så tvåtaktaren där det började och så är det ju min 9-5, och det blev såhär efter tre år, säger Mats leende.
Klockan blir halv åtta och nu är det dags att presentera årets förstapristagare, och då det varit så många snygga bilar har det varit svårt för domarna att välja och enas.
Resultat:
Bergslagens snyggaste bil:
Detta pris tilldelades Pehr Lekeborn med sin Cadillac Coupe DeVille från -53.
– Jag har ägt den i sju år och den har rullat mycket, kommenterar Pehr när han tar emot sin hedervärda pokal.
Bergslagens snyggaste motorcykel:
Snyggast MC gick till Kjell Vadsten som deltog med sin blå Harley Davidson -47.
Bergslagens snyggaste epatraktor:
Pris för det gick i år till Jesper Andersson med sin gröna Volvo Duett -66.
Bergslagens snyggaste ljud:
Henrik Karlsson fick ta emot priset i den nytillkomna kategorin. Han hade med sig en Volvo XC90 -04 med, som titeln skvallrar om, ordentligt och klockrent ljud.
– Jag har byggt om den från original, berättar Henrik.
Ett litet extrapris gick till unge Rasmus Engdahl som med skinnjacka och brylkrämskammade frisyr stod för kvällens snyggaste klädsel.
Pristagarna. Fr.v. Rasmus Engdahl, Henrik Karlsson, Jesper Andersson, Pehr Lekeborn och Kjell Vadsten. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.