Den mycket populära klädbutiken Antoinette firar sitt 20-årsjubileum i år. Ägaren Anette Jacobsson kan se tillbaka på många roliga år som inneburit många fina kundrelationer, spännande resor och möjlighet att jobba med färg och form. Med blandade känslor har hon nu, efter lång betänketid, bestämt att det är dags att låta någon annan ta över livsverket. – Åren går så fort och man lever tyvärr inte för evigt, säger Anette Jacobsson. Jag kommer att bjuda ut affären till försäljning under året och jag hoppas att köparen kommer att jobba i Antoinettes anda. För butiken behövs i Lindesberg.
Det var när Anette Jacobsson arbetade på bank i Lindesberg som idén föddes, 1994, att kombinera intresset för mode och accessoarer med en butik . Från början inredde hon ett rum i nedervåningen i sin egen villa och hade öppet på kvällar och helger. Kunderna hittade till Antoinette fort och snart tog butiken hela nedervåningen i anspråk. Efter tre år hade så Antoinette en affärslokal på stan och fast anställd personal, medan Anette Jacobsson fortfarande arbetade deltid på banken fram till 2005.
– Det gick överraskande bra, menar Anette Jacobsson. Från början hade jag inte ens tänkt sälja särskilt mycket kläder men kunderna gillade min smak och efter några år tog damkläderna över.
Genom åren har Anette Jacobsson arbetat medvetet med nära kundrelationer. Regelbundet anordnas kundkvällar och modevisningar. De kommande veckorna står en kundkväll och två modevisningar i almanackan. Den 24 -25 april skall Antoinette tillsammans med Kurts Herrmode anordna modevisning på 60+ mässan på Conventum i Örebro.
– Jag tycker att mitt arbete är så fantastiskt roligt, säger Anette Jacobsson. Det är mötena med kunderna ger mest mening. När jag känner att jag kunnat hjälpa till med valet av ett snyggt plagg och kunden blir glad och nöjd-då har jag lyckats. Ibland kan jag till och med ha en särskild kund i tankarna när jag köper in ett särskilt plagg på mässor, exempelvis.
Att många damer i Lindesberg genom åren har uppskattat Antoinette står klart. Och ryktet har spridit sig för det är inte ovanligt att Anette Jacobsson får kunder från exempelvis Örebro, Västerås eller Köping. Flera gånger om året åker Anette Jacobsson också på inköpsmässor i Köpenhamn och Stockholm och har ett klädsortiment som passar både till fest och vardag.
Så det är med blandade känslor som Anette Jacobsson nu tagit ett beslut att under 2014 bjuda ut Antoniette till försäljning.
– Jag önskar jag var tjugo år yngre, säger Anette Jacobsson. Jag har så mycket ideér kvar och vill egentligen göra så mycket mer men man kan inte blunda för att åren går. Jag har arbetat mycket under en lång tid och nu är det dags att satsa på familj, hem och sommarställe. Fast jag tror inte att jag kommer att släppa Antoinette helt-i tanken kommer butiken att finnas kvar hos mig för alltid.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.