Lindetjejen Amanda har chansen att bli årets lokalartist. Foto: Anna Gustafsson
Amanda kan få sjunga inför 25 000 i Örebro
Amanda Ekberg från Lindesberg har tagit sig till finalen i tävlingen P4 Örebros lokalartist och har nu chansen att få uppträda på den stora julkonserten O, Helga Natt, som arrangeras på Stortorget i Örebro i början av december.
– Det är min mormor som tjatat på mig, att jag borde ställa upp, så det är henne jag har att tacka, ler Amanda Ekberg.
26-åriga Amanda Ekberg lämnade Lindesberg efter avslutade studier på Lindeskolan – där hon gick estet – och hamnade i Bollnäs för att på Folkhögskolan fortsätta sin musikutbildning. Efter Bollnäs blev det ett år som musiklärare i Stockholm innan hon styrde mot hemtrakterna igen – och ”skolbänken”. Hon går nu sitt fjärde år på Musikhögskolan i staden hon är bosatt i, Örebro.
Amanda Ekberg. Foto: Lena Larsson
Nu är hon en av fyra finalister som har chansen att få stå på Stortorgets O, Helga Natt-scen den fjärde december och sjunga inför en jättepublik på 25 000 personer.
– Det vore en upplevelse och för mig personligen skulle det innebära ett fantastiskt tillfälle att få synas och höras. Det är ju det här man drömmer om, att få jobba med musiken och turnera runt på landets alla jazzklubbscener, säger Amanda Ekberg till LindeNytt.
Lika varmt som musiken ligger Amanda om hjärtat, verkar hemorten Lindesberg ha sin plats där. Hon menar att man får perspektiv på saker och ting när man flyttar runt i landet.
– Jag älskar att åka upp till Lindesberg och gör det ofta, bland annat för att hälsa på mina föräldrar som bor kvar där. Sedan har jag ju min mormor i Lindesberg också, säger hon och tillägger:
– Det är min mormor som tjatat på mig, att jag borde ställa upp, så det är henne jag har att tacka för att jag nu har chansen att få uppträda på O, Helga Natt, ler Amanda Ekberg.
På måndag i nästa vecka öppnar P4 Örebro den veckolånga omröstningen. Då kan alla som vill vara med och rösta fram 2016 års lokalartist göra så per SMS, vilket kommer presenteras på deras hemsida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.