Det blev en kort helg för Philip Gehrman. I EM-avslutningen i norska Hell knäckte Lindesbergaren av sin vevaxel i det andra kvalheatet och därmed var hoppet om en final bortblåst. Trots det slutar EM-säsongen med en fin tiondeplats för 19-åringen.
Philip Gehrman åkte till norska Hell med siktet på en finalplats. EM-säsongen i rallycross skulle avslutas med en sista deltävling och Philip gjorde entré på banan under lördagen. 19-åringen fick dock problem redan i det första kvalheatet och åkte sig igenom mest på säkerhet.
Därefter hoppades teamet på att man fått ordning på bilen, men i heat två kom sedan nästa tunga smäll. Av okänd anledning bröts vevaxeln av och Philip insåg direkt vad det innebar. Med bara ett och ett halvt heat kört var helgen över. Inte alls det slut på EM-säsongen som 19-åringen hade hoppats på.
– Ja, det är riktigt tungt det här. Det känns surt. Men målet var ändå att komma topp tio i år och det lyckades jag faktiskt med, berättar Philip.
Med lite distans till gårdagens uttåg kan han ändå se tillbaka på ett lärorikt debutår på den europeiska scenen. Säsongen har bjudit på tävlingar i Belgien, England, Tyskland, Sverige och Norge. Längs med vägen har Philip stått för flera fina prestationer och som belöning landar han som tia i den totala EM-sammanställningen.
– Det känns ändå surt det där, speciellt eftersom vi hade farten att komma topp fem. Därför är det tråkigt att inte få vara med däruppe.
Bussresor till SM-finalen på Kinnekulle Ring
Något som gäckat honom av och till under sommaren är bilen. Oturen har ständigt grinat Philip i ansiktet, inte minst i de många semifinalerna. Själv är han besviken på hur tekniken fungerat i de avgörande stunderna.
– Det här har verkligen varit exakt som förra året. När jag väl satsar och kör fullt så går det som troll i bilen. Det går inte att ge allting i de lägena, det är riktigt jobbigt att känna.
Med EM-kapitlet avslutat går säsongen mot sitt slut för Team Gehrman. Men innan man tar höst återstår en stor tävling, i form av SM-finalen på Kinnekulle Ring den 19:e september. Vasselhyttan Taxi och Buss anordnar bussresa till tävlingen och Philip hoppas på mycket publik. 19-åringen laddar nu för en fin säsongsavslutning och ser ljust på framtiden.
– Vi planerar redan nu till nästa år, men vet inte än vad det kommer att bli. Jag har eventuellt en tävling på gång vid Solvalla helgen innan Kinnekulle. Den kommer att bli riktigt viktig inför nästa år.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.