Även i år står husbandet Inge Vidars för trevlig bakgrundsmusik. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Traktorträff i Ullersätter för tredje gången
Även i år står husbandet Inge Vidars för trevlig bakgrundsmusik. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Traktorträff i Ullersätter för tredje gången
Traktorträffen Ullermuller kom att bli en stor familjefest. Med traktorer, släp och skördetröskor i långa banor, korvförsäljning, liveband, strålande sol och flertalet marknadsstånd lockades hela familjen till Ullersätter.
Parkeringen på det stora gärdet börjar bli fullt och de gula västarna guidar besökarna efter bästa förmåga. Rakt över den smala grusvägen står det framförallt traktorer uppradade på flera långa led. Det är olika årsmodeller, någon har en spricka i rutan, någon annan fick en upprustning härom året. Det lockar många nyfikna och intresserade, inte bara lantbrukare, utan många familjer är på plats för att se sig omkring. Bakom traktorträffen Ullermuller står från första början Christofer Kärrdahl som idag går under titeln ”Mullergeneral”.
– Det var jag och ett par kompisar som åkte till Nostalgibyn i gamla traktorer. Vi tyckte det var så kul att vi bestämde att vi måste göra om det. När vi sedan hade ett styrelsemöte och diskuterade vad vi skulle göra till sommaren, föreslog jag en traktorträff. Därifrån är det! Sådana här träffar är vanliga, det är en växande grej, berättar Christofer.
Man har 13 marknadsplatser där lokala försäljare ställer ut, och drygt 60 stycken traktorer på platsen. Efter utställningen ska det bli en traktorcruising att skåda. Några av traktorerna har också släp där familjen kan hoppa ombord för att följa med på åkturen.
– Det är en stadig ökning och gott om besökare, och vädret är med oss. Det är fullt på parkeringen, det brukar det inte vara, konstaterar Christofer och sneglar där bilarna står tätt ihop, och fortsätter:
– Det är inte bara traktorer, man tycker att det är trevligt att komma hit och träffa folk och komma ut på landet. Det blir en familjedag där man kan handla av lokala handlare och titta på traktorer.
Det provsitts traktorer, diskuteras årsmodeller och renoveringar. Man förtär korv med bröd och lyssnar på livebandet Inge Widars. Och traktorerna, en del som bara ställs ut, men också sedan som fortfarande används, låter sig imponeras av många. Hans Persson från Lindesberg har med sig två stycken traktorer till utställningen. Det ena är en Volvo 350 Boxer, -61. Han har lagt ner en hel del tid och omsorg på fordonet.
– Jag har målat och snyggat till, satt på plåt och stängt in hytten, då håller det värmen bättre, det blir kallare med öppen, berättar Hans men vänder sig snart till sin Guldkalv, Ferguson.
Hans visar upp sin Volvo-traktor.Guldkalven ligger Hans extra varmt om hjärtat. Foto: Ida Lindkvist
– Den gjordes bara under ett år, 1956 till -57. Den är lite bättre än Grållen. Det sägs att den här traktorn är den bästa traktorn efter Grålle, man gör inte bättre traktorer överhuvudtaget. Den här årsmodellen ska vara grå, just Guldkalven ska vara grå med brons, annars har man fel färg på traktorn, säger Hans.
Guldkalven har varit i Hans ägor i nästan 20 år och den har varit till nytta. Hans fortsätter:
– Jag har plogat lite med den på vintern, jag har gjort i ordning ett snöblad. Den här kan bli värd pengar med åren, säger Hans leende.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...