Storslagen årsinledning av LIF Lindesberg

Efter att avslutat året med en relativt enkel bortaseger mot RP Linköping så fortsatte LIF Lindesberg på samma linje och gav hemmapubliken på en riktig nyårshälsning där hemmalaget utklassade Kungälv i en händelserik match som bjöd på allt mellan popcorn och gurkburkar.

I samband med att man flyttat fram hemmamatchen mot Kungälv från söndag till en fredag så försökte gänget bakom LIF Lindesberg-föreningen göra matchen till ett after work arrangemang, redan vid entrén fick man känna till detta då man välkomnades av en smakrik lukt av popcorn vilket nog väckte fikasuget hos många.
Popcornlukten kom ifrån en popcornmaskin som föreningen hyrt in till arenan då det bjöds på filmvisning till de minsta där man kunde se Disneys nya version av Lejonkungen, en trevlig bio med andra ord.

– Filmvisningen blev populärare än vi trodde att den skulle bli, det kommer och går ungdomar hela tiden samtidigt håller sig popcornmaskinen varm, menar Thomas Einarsson som stod med och poppade popcorn.

Det som de flesta säkert kom för var såklart den uppsnackade matchen mellan LIF Lindesberg och Kungälvs HK, vid senaste mötet så vann LIF med ett frikast som senare blev omtalat i media så revanschsuget hos bortalaget var stort.

Redan i försnacket inför fredagens match kom nyheten att LIF Lindesbergs målvakt Marcus Mattsson som skadades i samband med ett avbyte under förra matchen mot RP Linköping, med stor sannolikhet kommer att bli tvungen att avbryta stora delar av de resterande matcherna då knät nyligen opererats.
Marcus skada innebär därför att Robert Mjörnander kommer att få ta Marcus plats som målvakt där Ludvig Mattsson finns redo som reserv.

Matchen skulle oavsett spelas och med matchen igång så inleder Robert tufft och håller nollan utan problem under de första fem minuterna samtidigt som LIF Lindesberg håller ett stabilt spel där de bjuder på ett tufft försvar blandat med ett kyligt spelat anfall där hemmalaget inleder med 2-0 på poängtavlan.
Linde fortsatte sitt spel och höll upp ledningen till 4-1 inom de första 10 minuterna där ett irriterat Kungälv är först att begära en time-out.

Efter time-outen bjöd Linde på flera fina mål där Albin Järlstam bjöd på ett vasst skott som flög genom Kungälvs försvar som sedan följdes av Max Broman som joggade fram mot Kungälvs målområde och sköt på öppet mål.
Hemmalaget bjöd även sina äldre handbollsälskare på ett riktigt nostalgimål då laget bjöd på, vad man inom handbollen kallar för en gurkburk, en anfallskombination som främst är känt från 90-talsikonen Bengt ”Bengan” Johansson.
Beskrivning av ett gurkburksspel beskrivs här!

Efter ytteliggare två lyckade skott på öppet mål, serverade av Fatlum Ahmeti och Axel Magnusson så stod LIF Lindesberg med en stark ledning inför den andra halvleken där Fatlum var snabb med handbollshänderna och inledde halvleken med ett mål efter bara 23 sekunder.

Efter 10 minuter i den andra halvleken så tog LIF en 10 målsledning och när hemmalaget skulle utöka målskörden genom Herman Bosson som gjorde en snabb passning till Algot Hane som gjorde mål från kanten, så låg Herman kvar på golvet med en stukning under hemspringet vilket gjorde att han inte kunde fortsätta matchen.

Målvakten Robert Mjörnander hade hittills gjort en fantastik match och var en stor faktor till att LIF hade ett stort övertag om matchen men minuten efter Hermans skada tilldelades bortalaget sin första straff, arenan blev tyst och när domaren blåste igång straffkastet så visade Robert ett fotarbete som täckte för målet och de stolta supportrarna visade direkt sin uppskattning.

Med 32-21 på poängtavlan såg det ut att vara helt omöjligt för LIF Lindesberg att förlora matchen och med ett snyggt mål från Jesper Nilsson som tog en boll i luften inom målområdet och gjorde skott på mål innan landning så slutade matchen med en fullständig hemmakross där Robert avslutade med att visa upp ännu en makalös räddning.

– Det här var utan tvekan en av våra bästa insatser för säsongen, i alla fall i de matcherna som jag har deltagit i, sade Robert Mjörnander direkt efter matchen.

– Jag kände aldrig någon riktig press om att vara första målvakt, jag fick enkla instruktioner innan matchen och de sa att vi fick göra det bästa av situationen och det gick ju ganska bra, menar Robert som summerar matchen.

– Det enda dålig idag var nog mina utkast, de brukar oftast vara bra men jag lade väl den kapaciteten på räddningarna istället, skrattar Robert och fortsätter:

– Vi hade en period här i förra hemmamatchen mot Skånela där vi höll upp en 8 målsledning men tappade allt i den andra halvleken så det var väldigt skönt att vi lyckades hålla upp ångan hela vägen och inte tappa något längs vägen, det tycker jag att vi tar med oss till kommande matcher.

Resultat LIF Lindesberg-Kungälvs HK
Slutresultat: 37-24 (17-11)
Publik: 675 personer

Målgörare: Fatlum Ahmeti (9), Jesper Nilsson (7), Albin Järlstam (5), Max Broman (4), Filip Ottosson (3), Algot Hane (3), Herman Bosson (3), Axel Magnusson (2), Fabian Lindholm (1)

Matchens Lirare: Robert Mjörnander

Nästa hemmamatch: Torsdagen 23/1 vs Tyresö Handboll med matchstart kl. 19.00

Publicerad 3 januari 2020 klockan 22:45

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Ali Jamal Yassin, ordförande Bergslagens IF. Foto: Privat

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.

1 september 2026 klockan 09:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.

31 augusti 2026 klockan 09:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade ...
29 augusti 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten ...
28 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
28 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.

25 augusti 2026 klockan 17:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren...
21 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...
21 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-09-01 15:15