Rallycrossåret rullar vidare i helt rätt riktning för Philip Gehrman. Igår inkasserade Lindesbergs-föraren en ny seger, genom att köra in på förstaplatsen vid SM-deltävlingen i Strängnäs. Tävlingsvinsten var Philips andra för året och 20-åringen toppar nu SM-serien.
– Det gick som det skulle, det gick hela vägen, ler Philip Gehrman på frågan om torsdagens SM-deltävling i Strängnäs.
Efter nästan fyra veckors tävlingsuppehåll var 20-åringen tillbaka på rallycrossbanan. SM i Strängnäs stod på schemat, en tävling som Philip hade en tuff uppladdning inför. I början på juli genomgick han en operation på halsmandlarna, något som efterföljdes av blödningar och ytterligare läkarbesök.
Fysiskt var Philip därför allt annat än hundraprocentig under gårdagen, men det lät han inte stå i vägen. I kvalet körde han in på fina tider och efter att ha prickat in rätt däck inför regnet i det avslutande kvalheatet avancerade 20-åringen till semifinal som tvåa. Semin bjöd även den på blött underlag, där Philip kom iväg starkt i starten och vann med hela tio sekunders marginal. Det gav en plats i finalen och så småningom en totalseger tack vare stabil körning.
– Jag var så sjukt taggad, gjorde en superbra start och tog ledningen. Efter det körde jag bara mitt race och gjorde exakt samma sak som i semifinalen, berättar Philip.
”Känns som att det verkligen släppt i år”
Vinsten blev en perfekt start på tävlingsårets andra halva för Philip. Kvar på schemat står två deltävlingar i såväl EM som SM, två serier där Lindesbergs-föraren nu slåss i toppskiktet. Allra bäst ligger han till i SM, där gårdagens seger innebär att Philip toppar mästerskapet på 65 poäng.
– Jätteskönt! Det känns jävligt häftigt och jag kommer att ge allt i världen för att behålla ledningen, säger Philip som nu tagit hem två pokaler denna säsong.
– Det känns som att det verkligen har släppt i år. Jag har verkligen hittat rätt nu och bilen går riktigt bra. Jag känner mig väldigt trygg i bilen och kontrollerar den bra.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.