Tisdagskvällens föreläsning av Christopher O´Regan på Siggebohyttans Bergsmansgård ställs in med kort varsel på grund av sjukdom.
– Vi som arrangörer fick precis ta emot meddelande att Christopher är sjuk, berättar Håkan Ceder, turistchef i Nora och ansvarig för Destination Bergslagen.
Som en del i Nora och Lindesbergs gemensamma 750-årsfirande skulle historikern Christopher O´Regan under tisdagskvällen besöka Siggebohyttans Bergsmansgård för att hålla en föreläsning. Nu meddelar man från arrangörens håll att den dessvärre ställs in med kort varsel på grund av sjukdom.
– Föreläsningen var i princip fullbokad och vi ber alla som köpt förköpsbiljetter kontakta Turistbyrån i Nora eller i Lindesberg, för information om återbetalning. Vår förhoppning är att kunna bjuda på hans kunskaper vid ett annat tillfälle längre fram, säger Håkan Ceder.
Det blev en väldigt stämningsfull lördagskväll i Lindesberg Arena, när Chris Kläfford tog med sig sin ”The Imagine Tour” till hemmaplan. Publiken bjöds på en musikalisk resa genom Chris uppväxt, och Lindesbergarna tog emot honom med öppna armar.
Vid lunchtid på lördagen var det dags för Linde Volley att spela sin andra playoff-match, nu borta mot Hylte/Halmstad. Efter en svag start och i rejält underläge var det ändå Linde Volley som till sist stod som segrare efter en snygg vändning.
Från nätta knappnålar till ett gammalt gruvlok med en matchvikt på 5,2 ton. I Lindesbergs museums samling finns en uppsjö historiska föremål bevarade – och nu kommer delar av samlingen kunna beskådas i Lindesbergs Stadsbibliotek framöver.
På onsdagskvällen var det dags för LIF Lindesberg att ta sig an en svår motståndare på hemmaplan då Varberg kom på besök. Det var efter en jämn batalj som gästerna lyckades knipa segern med 21-23.
Björkhagaskolan i Lindesberg har haft påhälsning av en inbrottstjuv. Enligt polisen saknas en bärbar dator och en mobiltelefon.
INSÄNDARE/DEBATT: Återigen ett stolleprov! Igår fattade kommunstyrelsen ett ogenomtänkt, onödigt och dyrt beslut för skattebetalarna i kommunen. Biografen skall drivas av ett kommunalt bolag (BELAB) och därefter av ett privat företag. BELAB skall genom anbudsförfarande försöka få en entreprenör att driva biografen. Det slutliga beslutet tas av kommunfullmäktige den 25 februari.
INSÄNDARE/DEBATT: Så, nu är det upp till bevis för Regionens ledning att visa vad dess vallöften står för, skriver Ingemar Engstrand, läkare, och Lisbeth Axelsson, ekonom, i en debattartikel om sjukvården.
Madonna, Bruce Springsteen och Metallica är bara några av alla artister som under åren stått på den gigantiska scenen på Ullevi Göteborg. Nu kan vi lägga till ytterligare ett namn till den celebra skaran – Chris Kläfford.