Exklusivt: Kläfford bjuder på smakprov av kommande låt
Chris Kläfford, forne Christoffer Sjögren, satsar nu på en riktig förändring. Förutom namnbytet är det egen musik som gäller, text som han skapar hemma tillsammans med sin hederliga skrivmaskin. Dessutom väntar en festival i Skottland om ett par veckor, där Chris kommer att få chansen att dela med sig av sina skaparverk.
Det var nyligen som sångaren och musikern Christoffer Sjögren tillkännagav att han numer går under namnet Chris Kläfford. Kläfford är ett släktnamn som han själv tycker passar bättre.
– Huvudsakligen är det för att Kläfford fungerar internationellt, man brukar ha svårt att säga Sjögren. Det är ett gammalt släktnamn från farfars sida som jag tycker väldigt mycket om, berättar Chris.
I åtta års tid har Kläfford varit runt i Sverige som trubadur och allt som oftast spelat olika covers. Både intresset och känslan för att skriva egen musik har hela tiden funnits med, men pedanten i Chris har hindrat honom från att komma till skott.
– Förut har jag hållit på med en låt i ett halvår, för att sedan tycka att det inte blev bra. Jag håller på för länge.
Så även om Chris fortfarande tycker att det är roligt att spela covers för en glad och uppskattad publik, så vill han lägga sitt krut på egenskrivet. Och nu börjar det hända saker.
– Jag tycker fortfarande att det är skitroligt, men det blir ändå samma sak hela tiden. Jag vill köra mitt eget, göra mitt eget. Jag har massor med låtar men jag har egentligen bara släppt en än så länge. Inom kort ska jag släppa ännu fler. Jag släppte låten i fredags, ”The edge”. Responsen är bra, jag har väntat på att det ska komma något negativt, det finns så mycket nättroll, men än så länge har det faktiskt inte kommit något, skrattar Chris.
– Den har haft 12500 visningar och 100 delningar. Den här låten skrev jag på en kväll och jag bestämde mig för att den är klar. Jag tänkte att det får bli som det blir istället för att jag sitter och överarbetar.
Foto: Ida Lindkvist
Och det dröjer inte länge förrän hans musik ska spelas live internationellt.
– Jag fick ett samtal när jag var på Åland som undrade om jag inte ville till Skottland och spela på en festival de har där. Min första fråga var vad jag skulle spela, jag är ju van att spela covers. Men sedan tänkte jag att det är en bra morot för mig att släppa egna grejer, så jag sa att jag absolut ville göra det, säger Chris.
Och så kommer det också att bli. Festivalen i Skottland pågår mellan 7-10 juni, och artisterna spelar runtom på olika platser. Kläfford kommer att spela den 9 juni.
– Man spelar i 30 minuter så jag har låtar så det räcker och blir över. Det borde bli typ åtta låtar, så jag ska välja ut vilka jag ska köra.
– Jag är mest spänd på vad det kommer att bli för känsla i rummet. Jag skriver sådant som betyder något för mig. Jag bara sjunger ut känslan, sedan är det en bonus om folk gillar det. För mig betyder det allt, ler Kläfford.
HÄR! kan du lyssna på Chris nysläppta låt ”The edge”.
Och HÄR! hittar du Kläfford.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
Busschaufför misstänks för brott efter krock
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i ...