Boken ”Banken som berikar Bergslagen” blev ikväll premiärvisad vid Bergslagens Sparbanks årssammanträde. En bok där mycket jobb ligger bakom, och resultatet skildrar bankens historiska utveckling ända fram till nutid.
I den norra delen av Örebro län är Bergslagens Sparbank dominerande inom sitt område. Det här resultatet uppnåddes inte under en natt, utan påbörjades redan i mitten av 1800-talet. För att man ska kunna läsa om den här resan har banken nu sponsrat boken som fick titeln ”Banken som berikar Bergslagen”.
Bokens författare är Göran Karlsson, tidigare chef vid Bergslagsposten. Boken har 144 sidor och innehåller mycket fakta om de händelser och personer som gjort Bergslagens Sparbank till vad det är idag. Boken innehåller bland annat 400 namn över bankernas styrelseledamöter.
– Det är roligt att bergslagsborna nu får ta del av sin banks historia. När sparbankerna grundades var Sverige ett underutvecklat land med många fattiga människor. Sparbankerna gjorde en stor insats genom att låta vem som helst sätta in sina tillgångar på räntebärande sparkonton. På så sätt kunde arbetare, tjänstefolk och andra mindre bemedlade personer spara pengar för kommande behov, kommenterar Cecilia Jeffner, Bergslagens Sparbanks VD.
– De ursprungliga idéerna från sparbankernas barndom är lika aktuella idag. Bergslagens Sparbank är fortfarande en lokal bank utan privata vinstintressen och vi fortsätter att främja sparsamhet, bland annat genom ekonomiutbildning i skolorna, påpekar Cecilia Jeffner.
– Det har varit ett mödosamt arbete under många, många år. Den här boken kan därför ses som en hyllning till de personer – huvudmän, styrelseledamöter, bankanställda och inte minst alla kunder – som hjälpt till att bygga upp det som idag är Bergslagens Sparbank, förklarar Oa Holfve, Sparbanksstiftelsens ordförande.
– Det har varit jätteintressant och lärorikt att göra det här bokprojektet. Fantastiska människoöden finns med här, säger bokens författare.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.