BOMBEN: ”Jocke” Bååk tillbaka i LIF

LIF Lindesberg släppte idag sin värvningsbomb: Joakim Bååk är tillbaka i moderklubben. 27-åringen presenterades återigen som en LIF-spelare i samband med onsdagens sponsorlunch. Med sig hem till Lindesberg tar han flera år av Elitserie-spel. 

Mystiken var stor när LIF Lindesberg bjöd in till sponsorlunch på Stadshotellet. Klubben hade på förhand aviserat om att ett nyförvärv skulle presenteras. Men några vidare ledtrådar eller namn gav man inte, utan det var locket på som gällde.

Därför var det med stor spänning i rummet som ordförande Leif Karlsson tog ton. Karlsson berättade om en tidigare LIF-spelare, vars klubb gått i konkurs före jul och som nu valt att vända hem. Där och då anade nog många i publiken vem som stod i rummet intill. När sedan dörren öppnades klev Joakim Bååk in i rampljuset.

– Det känns jättebra att stå här idag. Det ska bli fruktansvärt roligt att få komma hem och känna igen folk på läktarna och spela för ett lag som betyder något för mig, säger ”Jocke”.

Hans inträde i LIF innebär en återkomst till den klubb han spelade i som ung. ”Jocke” är uppväxt i Lindesberg och spelade sig även upp genom ungdomsleden till A-laget under Elitserie-åren. Just känslan av att komma hem var något som lockade ”Jocke”.

– Jag har stora känslor för klubben. När jag stod här i rummet intill så var jag skitnervös för att gå in. Man har stått inför mycket mer folk än så här, men det betyder mycket för en att kunna spela i Lindesberg och det ska bli kul att få ge tillbaka. Jag vill dela med mig av det som jag har samlat på mig på min handbollsresa.

”Nu sluter vi cirkeln”

LIF har gjort sitt yttersta för att hålla övergången intern. Hemlighetsmakeriet har varit stort och ”Jocke” berättar att han hållit sig gömd på en lantgård den senaste veckan. Kontraktet är relativt färskt, men diskussionerna med LIF har pågått länge.

– Vi började ha en dialog när H43 drog sig ur. Han sa att han ville spela hos oss och de samtal som vi har haft har känts jättebra, berättar Herman Arenvang.

I december gick det dock inte att lösa en övergång. Därför valde ”Jocke” att avsluta säsongen med Hammarby, som blev hans tredje Elitserie-klubb. Att nu få hem en spelare med så pass stor Elitserie-rutin är något som Arenvang uppskattar.

– Det sänder bra signaler hoppas jag. Det är lite så vi jobbar. När unga och talangfulla spelare lämnar så är det trist, men de kommer alltid tillbaka. Har du varit i LIF en gång kommer du alltid att vara det.

Senast ”Jocke” Bååk spelade för LIF var våren 2008. Nu är han alltså tillbaka i den brandgula dressen, där han kommer att bära nummer 50 som en hyllning till klubbens 50-årsjubileum. Att återkomsten gläder båda parter råder det ingen tvekan om.

– Jag har flaggat i intervjuer tidigare att det funnits med i planen. Både jag och min sambo är härifrån, sen har vi även barn tillsammans. Nu sluter vi cirkeln och kommer hem till lugnet, konstaterar ”Jocke”.

”Kommer att få en ledarroll”

Från tränarhåll är tongångarna positiva kring tillskottet.

– Han har en spetskompetens och ett skott som är jättebra. Det håller en väldigt hög Elitserie-klass. Nu blir det en annan roll han kommer att få spela med och det tror jag att han attraheras av, berättar Arenvang.

LIF-tränaren förklarar att ”Jocke” kommer att få ett större ansvar i försvarsspelet. Det i sin tur hoppas man ska löna sig i omställningarna, där han ska bidra med sitt bollsinne. Men framförallt blir hemvändaren en ledartyp i laget.

– Han kommer att få lite andra ansvarsuppgifter. Att bli en spelare som de yngre får luta sig tillbaka mot och lyssna på och utbilda sig av. Han kommer att få en ledarroll, förklarar Arenvang och får medhåll från ”Jocke”.

– Jag tror att jag kan bidra ganska mycket med den mentala biten till de yngre spelarna. Att jag kan vara en slags måttstock. Jag tänker inte träna, spela och uppträda på en Allsvensk nivå. Utan jag ska försöka hålla en Elitserie-mässig nivå i allt jag gör.

Just Elitserien var den plats där Joakim Bååk gjorde sig ett namn senast han var i LIF. Nu är 27-åringen besluten om att ta klubben tillbaka dit.

– Min stora dröm nu när jag flyttar hem är att spela i Elitserien med Lindesberg. Det ska vi göra och sen ska det göras på rätt sätt. Det handlar inte om att vi ska köpa ihop ett lag, utan vi ska jobba med det vi har och få det långvarigt.

Publicerad 29 april 2015 klockan 12:46

Hannes Feldin , 070-46 03 603

ARKIVFOTO: LindeNytt

Ny hemmamatch väntar Linde Volley

Linde Volley står för dagen med två raka upphämtningssegrar mot den tuffa duon Gislaved och Sollentuna och med tre veckor sedan den förra hemmamatchen så gör sig volleyboll-tjejerna beredda för en ny hemmamatch där skånska Lund gästar Lindesberg Arena under söndagen.

15 november 2019 klockan 14:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Lindesbergs GK är en av flera föreningar som nu får pengar genom Svenska Spels Gräsroten. Foto: Bildbyrån

1,8 miljoner i pengaregn över ungdomsidrotten i länet

Totalt 1 831 025 kronor fördelas nu över länets idrottsföreningar genom Svenska Spels initiativ Gräsroten. I Lindesberg tilldelas bland andra Lindesbergs GK drygt 20 000 kronor.

13 november 2019 klockan 10:24 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Förlust mot ett snabbspelat Amo

Det var inte målvakternas match i arenan när LIF Lindesberg tog emot Amo HK under söndagskvällen. Totalt 73 mål gjordes ...

Ny upphämtningsseger av Linde Volley

Efter den otroligt jämna upphämtningssegern mot Gislaved där Linde Volley vände från ett 0-2-underläge till segrande ...

Frövi Judo hoppas kunna försvara sina SM-guld på hemmaplan

Lördagen den 7 december arrangeras Lag-SM i judo i Lindesberg arena, och det är två superpeppade...

Foto: Hasse Persson

bildspel Zetterlund visade upp sig mot Kärra

Med ett starkt försvar, fina inspel och snygga avslut så gick LIF Lindesberg med seger i debutmötet mot Kärra HF, det bjöds på en jämn kamp i arenan där hela 63 mål gjordes under den fartfyllda matchen och efter matchen fanns bara ett namn på publikens läppar: Karl Zetterlund.

27 oktober 2019 klockan 21:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Lindesberg gick segrande ur nagelbitarmatchen

Säsongens andra hemmamatch bjöd på en minst sagt skakig inledning som inleddes med att man lite snopet förlorade första setet mot motståndarna Gislaved. Trots detta lyckades Lindetjejerna komma tillbaka in i matchen i tredje set, och kunde sedan hålla undan till en rejäl upphämtningsseger.

26 oktober 2019 klockan 19:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Debutmöte när Kärra gästar Lindesberg
En minst sagt intressant handbollsmatch kommer att spelas under söndagseftermiddagen i Lindesberg Arena där den allsvenska nykomlingen Kärra HF, ...
25 oktober 2019 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesberg Volley är tillbaka på hemmaplan
Efter två tuffa bortaförluster där Örebro tog sin 16:e raka derbyseger och Hylte/Halmstad helt enkelt bara var bäst för dagen så återvänder ...
24 oktober 2019 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tuff match i Halmstad
Det blev en tung hemresa från Halmstad för volleyboll-tjejerna från Linde Volley under söndagen, trots en bra inledning i samtliga set fick ...
20 oktober 2019 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arkivbild Foto: Hasse Persson

Förlust trots en stark upphämtning

Tre utvisningar och en negativ måldifferens på 6 mål var LIF Lindesbergs facit i den första halvleken i lagets bortamatch mot Torslanda under lördagskvällen, LIF kämpade på och gjorde en makalös upphämtning i den andra halvleken där laget spelade in hela 18 mål, trots den stora upphämtningen så var gapet mellan lagen alldeles för stort.

19 oktober 2019 klockan 20:22 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter fyra år inom karting, är Johan Auer nu redo att ta nästa steg. Foto: Privat

Nya utmaningar i sikte för kartingföraren Johan Auer

Inför årets säsong siktade han mot toppen, något han nästan uppnådde. Med en andraplats i serien, och efter fyra år som tävlingsförare inom karting känner Johan Auer sig redo att ta nästa steg i karriären, till bilracing.

17 oktober 2019 klockan 13:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Andra raka segern för LIF

Det var två jämna lag som drabbades samman i Allsvenskan när handbollshelgen i Lindesberg Arena skulle avslutas under söndagskvä...

Derbyspöket lever vidare för Linde

Den dystra trenden håller i sig. För den 16:e gången i följd fick Lindesberg Volley se sig besegrade av rivalen Örebro...

Matchguide: Örebro-Lindesberg

Premiären gav seger och tre poäng - nu väntar nästa utmaning. I säsongens första bortamatch gör Lindesberg Volley den korta...

Annons

Foto: Hasse Persson

Handbollshelg i arenan

I helgen tar handbollssäsongen sin början på riktigt, under lördag och söndag spelas upp mot 10 handbollsmatcher i arenan där flertalet av föreningens ungdomslag påbörjar sina serier och LIF:s veteranlag visar upp sig på planen.
Helgen avslutas med sitt huvudnummer där LIF Lindesberg, som kommer från en bortaseger i Boden, tar emot seriefavoriterna HIF Karlskrona.

11 oktober 2019 klockan 08:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efterlängtad seger för LIF Lindesberg

Efter tre tuffa förluster mot några av Allsvenskans högst rankade lag så begav sig LIF Lindesberg till Norrland där ...

Premiären gav seger – Linde vände hemma: ”Gör en okej match”

Knapp förlust i det första setet - sedan vände det för Lindesberg Volley. ...

Matchguide: Lindesberg-Svedala

Elitseriesäsongen 2019/2020 står redo att starta och för Lindesberg Volley väntar hemmafight redan på den första speldagen. ...

bildspel Ny förlust för LIF

Det vill sig inte för LIF Lindesberg som under lördagseftermiddagen fick se sig besegrade av gästande Hammarby i hemma-arenan, bortalaget...

Handbollslördag i Arenan

Bergslagens Sparbank bjuder alla sina kunder på fri entré när ett av förra säsongens elitserielag Hammarby IF HK kommer på besök...

Tufft LIF föll på bortaplan

Under torsdagskvällen var LIF Lindesberg på plats i Kungsbacka för att spela säsongens första bortamatch, Aranäs stod för ...

Det blev uppvisning i judoskills under lördagens tävlingar. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande

Med närmare 350 deltagare från 43 klubbar i Sverige, Norge och Finland har Linde Judo Open onekligen vuxit till att bli den stora tävling som man strävat efter. Årets upplaga bjöd på judo i världsklass, kamratskap och en massa glädje.

15 september 2019 klockan 18:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Amanda tog emot bragdlejonet inför hemmapubliken
Tidigare under året rapporterade LindeNytt att Amanda Orrbo från Lindesberg blev årets mottagare av Lions Bragdlejon, och därmed också vinnare av...
14 september 2019 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tung förlust i Allsvenskans inledning
Det pratades på förhand om en svettig och tuff match när Rimbo gästade arenan för Allsvenskans säsongsinledning under fredagskvällen. Inget av ...
13 september 2019 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Handbollsfest i arenan när Allsvenskan ska inledas
På fredag öppnar Lindesberg Arena upp dörrarna för säsongens första match inom handbollsallsvenskan där det rutinerade laget Rimbo HK Roslagen ...
11 september 2019 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2019-09-07

2019-09-03

2019-08-30

2019-08-30

2019-08-29

2019-08-28

2019-08-20

2019-08-05

2019-07-22

2019-07-15

2019-07-13

2019-07-08

2019-07-04

2019-07-02

2019-11-15 19:47