Under hösten 2018 har traktens närmare 500 förskolebarn i åldrarna 4-5 år fått lära sig att göra animerad film. Nu flaggar Lindesbergs kommun för att röda mattan skall rullas ut och allmänheten bjudas in för att se barnens film på bioduken.
Filmprojektet har finansierats med statliga medel genom projektet ”Skapande skola”. Lindesbergs kommun tilldelades 200 000 kronor för ändamålet, som nu har resulterat i en film skapad av traktens förskolebarn. Det är Malin Dahl och Johnny Wernersson från Backa Studios i Vedevåg som guidat barnen genom filmskapandets värld. Dock är det barnens fantasi som format filmens manus, något förskolechef Elionor Pettersson med många andra ser fram emot att nu få se på vita duken.
– Barnen är fantastiska på att göra filmmanus. Ofta mycket bättre än vad vi vuxna är, så nu ska det bli väldigt kul att se det färdiga resultatet med våra minsta filmmakare, säger Elionor i en kommentar på Lindesbergs kommuns hemsida.
Filmen bygger på tekniken enbildstagning, en inspelningsmetod som innebär att figurerna som skapats fotograferas och sedan byter ställning eller flyttas innan nästa bildruta tas. När alla bilder sedan spelas upp i följd får figurer och miljöer plötsligt liv och en berättelse förmedlas åskådarna.
Filmen kommer att visas för allmänheten i Lindesbergs biograf den 23:e mars kl. 14.00. Gratisbiljetter finns att hämta på biblioteken i Lindesberg, Fellingsbro, Frövi och Storå. Det finns ett begränsats antal biljetter och max 5 biljetter per person gäller.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.