Ili Ielo fick ta emot priset som matchens spelare när IFK inledde futsalsäsongen. FOTO: IFK Lindesberg

IFK föll i historisk futsalpremiär

För första gången någonsin spelade IFK Lindesberg på söndagskvällen futsal i division 1. Den helt nya serien hade premiär och IFK ställdes där mot det tippade topplaget Lidköping. Matchen slutade med förlust via 3-6, men tränare Sardar Omar berömmer sitt lag.

– Jag är grymt stolt över grabbarna, jag tycker inte att någon gjorde bort sig. De här (Lidköping) är ändå rankade som favoriter i serien och vi har dem i gungning i 30 minuter, säger IFK-tränaren.

Till den här hösten har det Svenska Fotbollsförbundet utvecklat seriesystemet för futsal. Nytt för säsongen är att division 1 införs, med sex separata serier och totalt 36 lag. Ett av dessa är inget mindre än IFK Lindesberg, som tog chansen till spel på toppnivå när den dök upp tidigare i år. Satsningen på division 1 är ett spännande steg för klubbens futsalsektion.

– Ja, så är det absolut. Jag tycker att futsal kommer mer och mer i Lindesberg och för föreningen är det viktigt. När jag såg möjligheterna till att spela i division 1 var det ingenting att tveka på, berättar Sardar Omar som är tränare för IFK Lindesbergs futsallag.

På söndagskvällen var det så dags för seriepremiär och IFK tog där emot Lidköping hemma i Arenan. Efter att gästerna tagit ledningen två gånger om tog sig IFK ikapp, något som gav halvtidssiffrorna 2-2. Hemmalaget öppnade sedan andra halvlek mycket starkt och tack vare ett högt presspel kom även ledningsmålet.

”Målet är att hålla oss kvar”

Övertaget skulle dock ätas upp. För i ledning tappade IFK flytet i sitt spel, något Lidköping utnyttjade och gästerna gick förbi med två mål. I slutskedet gick sedan IFK Lindesberg för en kvittering, men när laget tog ut målvakten kom istället 3-5. Med bara sekunder kvar att spela fastställde även Lidköping slutsiffrorna till 3-6 och IFK gick poänglösa från premiären.

Trots förlusten var tränare Omar stolt över sitt lag. Matchen var IFK:s allra första på division 1-nivå och laget stod för en till stora delar bra prestation.

– Det är så klart nervöst, för det är inte många som har spelat en sån här match. Det är ändå vår första match i division 1 och en ovan situation för alla, jag ser det som en lärdom till fortsättningen av serien. Vi kommer att förstå att det krävs ett ännu hårdare jobb än tidigare, resonerar Omar.

Tränaren fick dessvärre se två av sina spelare utgå med skada, däribland Ali Jamal Yassin som befaras ha slitit av hälsenan. Det skulle i så fall vara en smäll mot den redan tunna IFK Lindesbergstruppen. Ledarstaben tittar på namn att bredda laget med och näst på tur väntar match redan nästa helg, då borta mot FC Diaspora. Med premiären avverkad blickar Sardar Omar framåt och tränaren är inställd på en tuff säsong.

– Målet är att hålla oss kvar i division 1 och bygga vidare på det här. Men det är som man alltid säger; en match i taget. Vi ska först och främst se till att hänga kvar.

Matchfakta IFK Lindesberg-Lidköping:
Resultat: 3-6 (2-2)
Mål IFK: 1-1 Ili Ielo, 2-2 Flamur Ahmeti, 3-2 Janne Mäki

Publicerad 13 november 2016 klockan 22:15


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. ...
3 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-06-08 21:03